Život ispod vode

IZGUBILI SMO 68 POSTO ŽIVOG SVIJETA!

Godišnje izvješće o stanju života na planetu koje objavljuje WWF – World Wildlife Fund (Svjetska zaklada za prirodu) otkriva poraznu činjenicu da se od 1970. godine do danas populacija sisavaca, ptica, riba, vodozemaca i gmazova smanjila za alarmantnih 68 posto. Nestalo je, izumro, pobijeno više od dvije trećine dragocjenog životinjskog svijeta, a bioraznolikost drastično smanjena – zahvaljujući čovjeku.

Mi ljudi smo možda najpametnija bića na Zemlji ali činimo mnoge glupe stvari kad je u pitanju naš odnos s planetom koji nam pruža hranu, zrak, vodu i predivan okoliš.  Uništavamo prirodni svijet koji nas podržava i održava. Šokantni naslov ovog teksta govori kako se u samo pet desetljeća populacija divljeg svijeta na našem planetu prosječno strmoglavila za 68 posto. Prosječno znači da je nekih skupina mnogo više nestalo.  Tako su se, primjerice, slatkovodne populacije smanjile za 84 posto, što ne iznenađuje jer su čovjekovom djelatnošću samo močvarna područja smanjena za 90 posto u protekla tri stoljeća.

Jednostavno  ne razmišljamo o posljedicama svojih svakodnevnih radnji, o tvrtkama koje previše uzimaju resurse i zagađuju, o krčenju šuma i isušivanju močvara zbog pašnjaka i oranica, o vladama koje ne donose i ne provode zakone kojima bi se ti spriječilo. A još nije prekasno da se nešto učini – nadamo se.

Prvo o čemu moramo razmislti je hrana i način na koji se proizvodi, jer je to jedan od najvećih uzroka gubitaka i uništavanja staništa. Klimatske promjene utječu na divlje životinje kao i na ljude – svi možemo pomoći u smanjenju emisija stakleničkih prebacivanjem na obnovljive izvore energije i kružno gospodarstvo.

Svijet mora brzo promijeniti smjer krivulje opadanja životinjskih populacija  ako želi opstati, a to znači radikalnu promjenu našeg načina proizvodnje i načina življenja.